Stadion Łużniki

| Maj 4, 2018 | 0 Comments

Moskiewski stadion Łużniki,został oddany do użytku 31 lipca 1956 roku.Zbudowany został w zaledwie 450 dni,stutysięczny stadion został nazwany Centralnym Stadionem Narodowym imienia Lenina.23 września swój pierwszy mecz na Łużnikach rozegrał reprezentacja ZSRR,przeciwnikiem był drużyna Węgier,która wygrała to spotkanie 1:0.

Śmierć na Łużnikach

20 października 1982 roku podczas spotkania Pucharu Uefa pomiędzy Spartakiem Moskwa i holenderskim IHFC Haarlem doszło do katastrofy w której zginęło co najmniej 66 osób (nieoficjalne dane mówią,że liczba ofiar śmiertelnych mogła być nawet 5 razy większa).Przyczyną tragedii były oblodzone schody jedynego wyjścia z sektoru.

Utrata równowagi jednego z kibiców podczas wychodzenia w końcówce meczu wywołała efekt domina,kilkuset kibiców zostało stratowanych przez napierający tłum.

W 2013 roku rozpoczął się etap wyburzania trybun i demontażu 70 tysięcy krzesełek,przebudowa najważniejszej areny Mistrzostw Świata 2018 w Rosji (cztery spotkania grupowe,mecz 1/8 finału,półfinał i finał) została zakończona na wiosnę 2017 roku.

Tags: , ,

Category: Stadiony piłkarskie

About the Author ()

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *